On the Move (OTM) je objavil novo publikacijo z naslovom Cultural Mobility: The International Mobility of Disabled Artists and Culture Professionals (2024). Tematsko se navezuje na spletni seminar o mednarodni mobilnosti umetnikov invalidov in kulturnih delavcev (posnetek je dostopen na kanalu YouTube), ki ga je OTM organiziral marca letos.
Nova publikacija avtorjev Jordi Baltà Portolés, Sophie Dowden in John Ellingsworth vključuje izsledke dveh obsežnih študij, ki sta bili izvedeni za British Council v okviru projekta Europe Beyond Access, in sicer: (i) Time to Act: How lack of knowledge in the cultural sector creates barriers for disabled artists and audiences (2021) in (ii) Time to Act: Two Years On, Data-led Insights on Performing Arts and Disability in Europe (2023).
Dokument se opira na pobude članov OTM za ozaveščanje o različnih pogojih in potrebah umetnikov in kulturnih delavcev s posebnimi potrebami. Čeprav obsežna literatura, ki vključuje poročila, študije primerov in orodja za vodenje kulturnih delavcev pri zagotavljanju večjega dostopa že obstaja, ni tako razširjena (delno zato, ker je pogosto osredotočena na eno državo ali je na voljo samo v enem jeziku). Poleg tega se že obstoječa literatura pogosteje navezuje na občinstva s posebnimi potrebami in ne toliko na problematiko in podporo mobilnosti umetnikov s posebnimi potrebami. Prav tako še vedno ostajajo vrzeli pri zagotavljanju strukturiranih smernic in usposabljanj za podporo mednarodne mobilnosti umetnikov in kulturnih delavcev s posebnimi potrebami.
V publikaciji lahko preberete …
Prvo poglavje predstavlja analizo razpisov za mobilnost v kulturi, ki so objavljeni na spletu On the Move od januarja 2020. Podatki se osredotočajo na financirane programe, ki so praviloma enkratni ali občasni razpisi.
Drugo poglavje temelji na prispevkih ključnih strokovnjakov na spletnem seminarju in dodatnih intervjujih z njimi. Opredeljeni so izzivi, s katerimi se soočajo umetniki in kulturni delavci s posebnimi potrebami pri dostopu do mednarodnih priložnosti, hkrati pa so predstavljene praktične rešitve in lokalne pobude.
V tretjem poglavju so povzeti izsledki iz novejše literature in obravnava priložnosti za poklicni razvoj umetnikov in kulturnih delavcev s posebnimi potrebami, s poudarkom na dejavnikih, ki lahko omogočajo ali ovirajo vključevanje v mednarodno mobilnost.
Publikacija v zaključku predstavi priporočila za vse zainteresirane strani na področju kulture, institucije Evropske unije ter lokalne, regionalne in nacionalne organe. Ta priporočila izhajajo iz analiziranih virov, vključno z dokumenti politik, raziskavami in drugimi prispevki, povezanimi z okoliščinami, v katerih delujejo umetniki in kulturni delavci s posebnimi potrebami.