Prvi del seminarja se je zaključil s pogovorom s predstavniki kandidatk za EPK 2025, ki ga je moderiral g. Lachner. Sodelovali so mag. Mateja Demšič, vodja oddelka za kulturo Mestne občine Ljubljana, mag. Neda Rusjan Bric, vodja kandidature Nova Gorica EPK 2025, Dejan Süč, koordinator projekta EPK Lendava 2025 in Toni Cahunek, koordinator Projektne skupine Kranj 2025 za EPK.
Dejan Süč je izpostavil, da EPK za Lendavo ni zgolj kulturni ampak razvojni projekt, katerega cilj je tudi spremeniti demografski trend in vplivati na to, da se bodo mladi vračali v regijo. Želeli bi postati prototip majhnega evropskega mesta prihodnosti in delovati povezovalno v regiji.
Mateja Demšič je izpostavila, da bodo njihovi partnerji pri kandidaturi EPK vse javne institucije (11 lokalnih in 23 nacionalnih) in NVO, ki imajo sedež v Mestni občini Ljubljana. In da se to partnerstvo ne bo zaključilo leta 2025. Prav tako je za projekt ključna močna podpora – mestni svet je namreč kandidaturo Ljubljane enoglasno podprl. Pričakuje, da bo k projektu pristopil tudi gospodarski sektor, zlasti kulturni turizem in kulturne industrije. Izpostavila je, da bi morala mesta tudi v primeru, da ne bodo izbrana, nadaljevati z razvojno strategijo na področju kulture.
Vsa štiri mesta so izpostavila sodelovanje prek meja: Lendava sodeluje s partnerskimi mesti na Hrvaškem in Madžarskem, Kranj s pobratenimi mesti v Nemčiji (ki isto leto gosti EPK), prav tako Ljubljana, ki se bo povezala tudi z mesti, ki so/bodo gostili EPK pred letom 2025. V Nogi Gorici bodo kandidaturo EPK zastavili kot sodelovanje regije in tesno sodelujejo z italijansko Gorico.
V Lendavi so začeli na tem projektu delati že pred več kot dvema letoma in imajo podporo tako na politični ravni (župan) kot na ravni deležnikov – kulturnega in ustvarjalnega sektorja. Tudi Neda Rusjan Bric je izpostavila, da so v Novi Gorici s procesom začeli že pred dvema letoma in zanje je kandidatura del prizadevanja, da se spremeni odnos do kulture. Toni Cahunek se je strinjal – tudi v Kranju tega procesa ne vidijo kot tekmovanja med mesti ampak kot del prizadevanja, da se kulturi zagotovi pomembnejše mesto (tudi v smislu deleža v mestnem proračunu) – da bodo oblikovali strategijo za kulturo in se je potem tudi držali. V Ljubljani trenutno sledijo strategiji razvoja kulture v MOL, ki predstavlja že tretji strateški dokument (2016–2019) in določa razvojne smernice MOL na področju kulture. Obdobje priprave kandidature EPK se torej povsem prekriva z obdobjem priprave novega strateškega načrta za kulturo, kar je odlično naključje.