Nabor ukrepov, ki zadevajo (tudi) organizacije in posameznike v kulturnih in ustvarjalnih sektorjih in jim omogočajo osnovo za premostitev kriznega obdobja (povzeto po informacijah Ministrstva za kulturo in dopolnjeno s pojasnili CNVOS in Asociacije):
– Pomoč v obliki temeljnega mesečnega dohodka za samozaposlene v kulturi in samostojne novinarje: izplačilo v višini 350 evrov za marec ter po 700 evrov za april in maj ter oprostitev plačila socialnih prispevkov v aprilu in maju. Upravičenci morajo finančni upravi predložiti izjavo o vsaj 25-odstotnem zmanjšanju prihodkov v marcu v primerjavi s februarjem ali vsaj 50-odstotnem zmanjšanju prihodkov v aprilu ali maju v primerjavi s februarjem 2020 ter imeti plačane obveznosti do države. Temu ukrepu je, po navedbah Ministrstva za kulturo, namenjenih 5,8 milijonov evrov.
V zvezi s tem ukrepom Asociacija in druga krovna združenja predlagajo drugačen način beleženja izpada dohodkov samozaposlenih, in sicer na letni ali polletni namesto na mesečni ravni, saj so nekatera dela v kulturi izrazito sezonska, kriza pa ne bo trajala zgolj tri mesece, ki jih omenja zakon, saj bodo posledice dolgoročnejše. Ministrstvo za kulturo je potrdilo, da bo to pobudo upoštevalo kot predlog amandmaja v drugem krogu priprave interventnih zakonov, pri katerem aktivno sodeluje.
– Oprostitev plačila prispevkov za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje samozaposlenih v kulturi, kar bo krila država (in sicer v predvideni vrednosti 2,5 milijonov evrov), ter akontacij dohodnine.
– Začasna ohranitev pravice samozaposlenih v kulturi, da se njihovi prispevki za socialno varnost krijejo iz državnega proračuna, in začasna pravica do te pravice za samozaposlene v kulturi, ki presegajo prag dohodka.
– Državno kritje nadomestil za (kakršnokoli) bolniško odsotnost delavca od prvega dne bolniške in ne šele od 30. dne dalje, kot to sicer velja. Ukrep velja tako za samozaposlene v kulturi kot tudi za nevladne organizacije s tega področja, nanaša pa se na obdobje od 11. aprila 2020 in najdlje do razglasitve prenehanja epidemije (kar pomeni, da mora oseba biti na bolniški 11. aprila oz. na dan, ko je zakon stopil v veljavo).
– Oprostitev obveznih prispevkov za pokojninsko, zdravstveno in invalidsko zavarovanje zaposlenih za delavce, ki med epidemijo še naprej delajo in za svoje delo prejemajo plačo (prispevke bo krila država). Prihranjena sredstva iz naslova oprostitve plačila pokojninskega in invalidskega zavarovanja namenijo v določenem delu delavcu, ki dela v času epidemije in prejme t. i. mesečni krizni dodatek v višini 200 evrov neto.
– Povračilo plač delavcem, ki jim delodajalci začasno ne morejo zagotoviti dela (delavci na čakanju), povračilo plač zaposlenim, ki zaradi višje sile ne morejo delati, in oprostitev obveznega zdravstvenega zavarovanja in prispevkov za socialno varnost za take delavce. Država povrne celotno nadomestilo plače za delavca na čakanju, ki ga NVO izplača delavcu, razen če je ta znesek višji od povprečne mesečne plače v državi za leto 2019, preračunane na mesec (1.753,57 EUR). Ključno je, da NVO pravilno odredi čakanje na delo, da izpolnjuje pogoje glede upada prihodkov zaradi epidemije in da ima izpolnjene davčne obveznosti. Zakon omogoča povračilo nadomestil tudi za nazaj (od 13. marca dalje), vlogo za povračilo pa je pri Zavodu za zaposlovanje potrebno vložiti v osmih dneh od uveljavitve zakona: najkasneje vključno do sobote 18. aprila 2020 do polnoči!
– Delodajalec, katerega zaposleni se financirajo iz javnega proračuna na podlagi projekta ali programa, je upravičen do razlike, ki ni pokrita s siceršnjo subvencijo.
– Sprejeti ukrepi zagotavljajo plače za zaposlene v javnih zavodih s področja kulture. Čeprav so programi zaustavljeni in javni zavodi zaprti, sprejeti ukrepi ščitijo tako posameznike kot delovanje ustanov, programi pa so zvečine preloženi na čas, ko bo bolezen minila. Ustvarjalkam in ustvarjalcem, vezanim na pogodbe, bo izplačano finančno nadomestilo.
– Začasno finančno nadomestilo za izgubo zaposlitve.
– Regionalne in druge televizijske postaje, ki opravljajo nalogo obveščanja državljanov Republike Slovenije, so oproščene plačila storitev distribucije TV signala in licenčnine za obdobje od objave do preklica epidemije.