1. V film je treba vnesti jasne emocije in kontekst, brez tega (uspešnega) dokumentarnega filma ni.
2. Ustvariti je treba dramski potencial z dvema pripovednima linijama (dobra zgodba v ospredju, v ozadju pa emocionalni lok protagonista/ov) in se izogibati tradicionalnemu, reportažnemu pristopu k zgodbi in likom.
3. Izjemno pomembna sta casting in ravnotežje med liki, pri tem pa velja »manj je več«. Predvsem v t. i. character-driven filmu ni priporočljivo imeti preveč likov, temveč enega ali nekaj močnih protagonistov.
4. Če pred like postavite velike izzive, dosežete pravi emocionalni naboj, glej npr. film Toto in njegove sestre.
5. Vizualni pristop temelji na izkoristku vseh danosti zgodbe (močan protagonist, scenografija, lepa slika, atmosfera, ipd.). Celoten mozaik vizualnih elementov je zelo pomemben, ne samo izjemna zgodba.
6. Da se v posnetem gradivu ne »izgubijo«, je za mlade avtorje zelo priporočljivo vzporedno s snemanjem že delati montažo. Pri oblikovanju strukture se držite pristopa »manj je več« in bodite pripravljeni ter se poskusite izogniti najpogostejšim napakam v montaži, kot so slaba ekspozicija; nedokončane linije zgodb znotraj filma in splošen manko emocionalne linije; preveč koncev itn.
7. Stremite višje. Zastavite si visok cilj, bodite ambiciozni. Če stremite k nizkemu cilju, nikoli ne boste prišli daleč. Hkrati vedite, kam greste: kje vidite premiero, kakšen tip filma je to?
8. Celotna ekipa naj konstantno razmišlja, kdo bo ciljna skupina, zakaj bo film gledan doma, zakaj pa v tujini (jasen kontekst zgodbe).
9. Nikoli se ne cenzurirajte. Če se soočate s produkcijskimi problemi ali zagato z zgodbo, pomnite, da vedno obstaja način in druga pot do cilja.
10. Koprodukcije so zelo dobre za dokumentarne filme. Je pa pomembno s partnerji ustvariti pravi odnos zaupanja. In seveda biti tam, kjer je pomembno in primerno za tvoj film. Za predstavitev slovenskih zgodb so primerni predvsem WEMW Trst, ZagrebDox Zagreb, East Forum Praga, Thessaloniki.
11. Pravi čas za pitching ni samo takrat, ko imate le odlično idejo. Pomemben je razvoj. Pravi čas za predstavitev ideje na mednarodni ravni je šele takrat, ko imate zagotovljeno začetno finančno podporo in dober trailer. V slednjem naj bo razvidno, da so vaši protagonisti močni liki, do katerih imate zagotovljen dostop (zaupanje), in da ima zgodba dramski potencial. Trailer (idejo) predstavite po polovici snemanja.
12. Izkoristite razvojno podporo in vidnost (kjer projekt opazijo odločevalci), ki vam jo daje udeležba na mednarodnih usposabljanjih, kot so delavnice s podporo podprograma MEDIA, npr. Eurodoc, ESoDoc, Dok Incubator, Rough Cut Boutique, Last Stop Trieste.
13. Nikakor ne podcenjujte pomena dobro pripravljenih promocijskih gradiv. Danes določajo standard izključno profesionalne fotografije s snemanja, promocijske kampanje in event cinema (če je to za vaš film oz. zgodbo primerno), vidnost, uporaba družbenih omrežij, izpostavljanje t. i. critics spots za utemeljitev zgodbe o uspehu.
14. Vedno imejte finančni plan A (ambiciozen, idealen) in plan B (alternativne možnosti, če se plan A ne izide).
15. Osredotočite se na dobre zgodbe iz svojega lokalnega okolja, s čimer si zagotovite dober dostop do likov in zgodbe. Hkrati boste kot ustvarjalci, ki neko temo pokrivajo, bolj kredibilni. HBO Europe išče ideje/zgodbe iz lokalnega okolja, saj si gledalci želijo gledati zanimive zgodbe iz svoje bližine (strong content link to the country of origin). Da pa so zanimive tudi za širše občinstvo, je izjemno pomembno, da zrcalijo univerzalno idejo.
16. Pogosto prisotno vprašanje glede izgube avtorske integritete v sodelovanjih s korporacijo, kot je HBO Europe, je odveč. Pri tovrstnih koprodukcijah je pomembno zgraditi dober odnos in pridobiti zaupanje. HBO se bo kot koproducent trudil izboljšati mednarodni potencial zgodbe in konstruktivno vplivati tako na ustvarjalne kot produkcijske vidike zgodbe. Res pa je, da mora biti ustvarjalec v sodelovanju s tako veliko korporacijo kot je HBO pripravljen na npr. stroga pravna pravila glede uporabe arhivov in vloge pri soodločanju o končni različici filma.