Program delavnice vključuje:
- kontekstualizacijo okoljskih ukrepov in podnebne pravičnosti na področju kulture
- trajnostne pristope, kot so različni načini prilagajanja, omilitveni ukrepi ter povezovanje skozi kulturne in okoljske projekte z namenom ozaveščanja in aktiviranja skupnosti;
- prve korake za zmanjšanje ogljičnega odtisa in prehod k bolj trajnostnemu delovanju;
- predstavitev relevantnih dobrih praks;
- izmenjavo mnenj, izkušenj in uporabnih informacij.
O mentorici delavnice
Caro Overy je od leta 2018 vodja programa Green Arts pri organizaciji Creative Carbon Scotland. Program je namenjen podpori kulturnim organizacijam in umetnikom pri naslavljanju okoljskih problematik pri svojem delu. Skupaj z ekipo izvaja pobudo Green Arts Initiative, pri kateri sodeluje skoraj 500 škotskih kulturnih organizacij, zavezanih k bolj trajnostnemu delovanju. Vodi tudi program »Environmental reporting scheme for funded cultural organisations”, spodbuja povezovanje lokalnih skupnosti za izvajanje trajnostnih ukrepov v kulturi ter omogoča dostop do usposabljanj, orodij in virov za vse kulturne in ustvarjalne sektorje.
O Creative Carbon Scotland
Organizacija Creative Carbon Scotland (CCS), ki jo je leta 2011 na Škotskem ustanovil Ben Twist, deluje na presečišču umetnosti in okoljske trajnosti. Njen ključni cilj je ozaveščanje ustvarjalcev, organizacij in podjetij na področju kulture o okoljski problematiki. Pri tem jih želijo opolnomočiti z metodami in znanjem, ki lahko pripomorejo k zmanjšanju negativnih vplivov na okolje v kulturnem in ustvarjalnih sektorjih, s tem pa tudi spodbudijo premik k okolju prijaznejši družbi.
SPOMNIMO: Motovila je septembra 2022 organizirala mednarodni forum »Ustvarjalnost ZA trajnost«, kjer smo z domačimi in tujimi strokovnjakinjami_ki razpravljali o okoljskih smernicah in dobrih praksah za (bolj) trajnostno mednarodno (so)delovanje in mobilnost v kulturi. Udeleženke_ce je nagovoril prav Ben Twist in spomnil, zakaj sta umetnost in kultura ključnega pomena pri prilagajanju podnebnim spremembam. Posnetek Benovega govora je dostopen na Motovilinem YouTube kanalu tukaj.
Program usposabljanja je del projekta Go Green Cinema (GGC), ki ga financira Evropska unija iz Sklada za male projekte GO! 2025 programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, ki ga upravlja EZTS GO.
Več informacij o projektu Go Green Cinema (GGC) tukaj.
PRIJAVE zbiramo najkasneje do 11. novembra oz. do zapolnitve mest (glej obrazec spodaj).
Delavnica je brezplačna in bo potekala v angleškem jeziku brez tolmačenja. Udeleženke_ci po zaključku usposabljanja prejmejo potrdilo o udeležbi.
Program usposabljanja je del projekta Go Green Cinema (GGC), ki ga skupaj razvijata Kinoatelje in Motovila.
Dodatne informacije:
info[at]motovila.si