Program delavnice
10:00–10:30 Registracija udeležencev s kavo
10:30–10:45 Pozdrav in predstavitev programa
10:45–12:00 I. del: Kultura v zelenem prehodu, okoljski menedžment in zeleni sistem delovanja
12:00–12:30 Odmor s podnebju prijaznejšo pogostitvijo
12:30–14:15 II. del: Delo v skupinah: Identificiranje ključnih področij vplivanja organizacije
III. del: (Dobre) prakse ozelenjevanja kulture (SHIFT Culture, Better Live …): predstavitev in pogovor z gosti
14:15–14:45 IV. del: Predstavitev mentorskega procesa in končnega rezultata ter napotki za zbiranje podatkov za izračun ogljičnega odtisa
14:45–15:00 Zaključek in dogovori glede individualnega svetovanja oz. mentoriranja
Organizatorji si pridržujejo pravico do spremembe programa.
O delavnici
Mentorica: Gaja Brecelj, Umanotera (SI), strokovnjakinja za trajnostni razvoj in okoljsko pravičnost
Delavnico bo vodila strokovnjakinja za trajnostni razvoj in okoljsko pravičnost Gaja Brecelj iz Umanotere, vodilne slovenske okoljske organizacije, ki se osredotoča na področje pravičnega zelenega prehoda. Z dolgoletnimi izkušnjami na področju svetovanja in izobraževanja o trajnostnem delovanju bo predavateljica udeležence seznanila z vlogo kulture v zelenem prehodu in predstavila zeleni sistem delovanja kulturnih organizacij ter ključne pristope in orodja za vključevanje zelenih praks v kulturne projekte, spoznali pa bomo tudi primer dobre prakse iz tujine. V spodbudnem in ustvarjalnem okolju se bomo osredotočili na skupni razmislek o tem, kje ima delovanje organizacije največji vpliv na okolje in kateri so ključni vzvodi vplivanja naše organizacije.
Gostja: Mathilde Sallez, Périscope (FR), koordinatorka evropskega projekta Better Live
Périscope (Lyon, Francija) je prostor, namenjen inovativni glasbi. V zadnjih nekaj letih Le Périscope razvija evropsko sodelovanje, zlasti z delom na področju okoljsko odgovornih turnej. Ta prizadevanja so se izkristaliziralo v projektu Better Live – trajnostna glasba v Evropi. Mobilnost umetnikov in občinstva največ prispeva k emisijam toplogrednih plinov v kulturnem sektorju. Ta prizadevanja se odražajo tudi v projektu Better Live (s podporo Ustvarjalne Evrope), ki združuje 11 evropskih partnerjev iz skupnosti džeza in improvizirane glasbe, ki preizkušajo trajnostne koncertne modele in turneje z nizkimi emisijami ogljika. Projekt traja od leta 2023 do 2026 in se osredotoča na razvoj orodij za analizo podatkov, ponudbo strokovnega usposabljanja in izvajanje inovativnih rešitev, kot so trajnostni koncerti in nizkoogljične turneje.
Gostja: Hana Vodeb (SI), orodje STAGES Doughnut
Na participativnih delavnicah STAGES Doughnut je celotno osebje gledališča vključeno v snovanje trajnostnih rešitev in nato v njihovo izvajanje. Ukvarjajo se s temami, kot so lokalna biotska raznovrstnost, raba energije, dobro počutje osebja ter raznolikost in dostopnost. Delavnica temelji na metodologiji „ekonomija krofa“, inovativnem pristopu k trajnosti, ki združuje okoljske in družbene vidike. Delavnica je bila doslej uporabljena za spodbujanje trajnostnih sprememb v 12 evropskih gledališčih (vključno s SNG Maribor), ki so sodelovale v evropskem projektu STAGES – Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift (s podporo Ustvarjalna Evropa).
Kaj vam ponuja program Pospeševalnik zelenih veščin v kulturi?
- Na treh praktičnih delavnicah z Umanotero, ki bodo obravnavale različne aspekte zelenega prehoda v kulturi, boste pridobili znanja ter spoznali orodja in metode, ki vam bodo omogočili uspešno vključitev trajnostnih praks v delovanje vaše organizacije.
- Udeleženci mentorskega programa (op. število sodelujočih organizacij je omejeno) boste s pomočjo Umanoterinih strokovnjakov pripravili načrt zelenega sistema delovanja za svojo organizacijo, da boste lahko uspešno prispevali k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, pridobljena znanja in orodja pa vam bodo v pomoč tudi pri prijavah na različne nacionalne in evropske razpise.
- Sodelovali boste pri razvoju in spoznali uporabo prosto dostopnega orodja za merjenje ogljičnega odtisa (op. na voljo bo v drugi polovici 2025), specifičnega za kulturni sektor, ki ga pripravlja Umanotera v sodelovanju s fokusno skupino.
Projekt je sofinanciran s strani Ministrstva za kulturo iz Sklada za podnebne spremembe.
Prijava na delavnico je obvezna (gl. obrazec spodaj).
Za dodatne informacije nam pišite na info@motovila.si.
Dodatne informacije o projektu Pospeševalnik zelenih veščin v kulturi najdete tukaj.