Kako postati davčni rezident v Sloveniji?

O tem, kako je državljanka EU prišla v Slovenijo na študij in se odločila v Sloveniji ostati in zaposliti. Pomembno je vedeti, da je posameznik lahko davčni rezident samo v eni državi.

Kot študentka …

Ana (ime je izmišljeno) je poljska državljanka, ki je leta 2022 v Slovenijo prišla kot študentka programa Erasmus+. Kot državljanka EU je lahko v Slovenijo vstopila z veljavno osebno izkaznico oz. potnim listom. Ker je študijska izmenjava trajala več kot 3 mesece, si je uredila dovoljenje za bivanje, dobila je svoj EMŠO (Enotna matična številka občana), ki je osnova za urejanje davčnih, bančnih in drugih poslov na območju Slovenije. Prejela je tudi svojo davčno številko, ki jo tuji državljani lahko pridobijo pri Finančni upravi RS. Pri urejanju administrativnih postopkov je bila Ani v pomoč univerza.

Če boste v Sloveniji študirali, priporočamo obisk spletišča studyinslovenia.si, ki vam bo pomagal pri vključevanju v slovensko okolje in študij na univerzah.

V nadaljevanju preberite

Zaposlitev po študiju in plačilo davkov
Če ste davčni nerezident …
Kako urediti davčno rezidentstvo
Uporabne povezave

Zaposlitev po študiju in plačilo davkov

Po zaključenem študiju se je Ana odločila ostati v Sloveniji, saj je dobila priložnost za delo. Poleg producentskega (honorarnega) dela v eni od slovenskih nevladnih organizacij v kulturi, v drugem sektorju opravlja tudi delo s polovičnim delovnim časom. Kljub bivanju in nato delu v Sloveniji je Ana ostala davčna rezidentka na Poljskem.

Ana pripoveduje: »Po začetku dela v Sloveniji sem se soočila s pomanjkanjem jasnih informacij o svojih davčnih obveznostih in stanju mojega davčnega položaja. Po poizvedovanju sem ugotovila, da se tujci soočajo z višjimi davki in da ne morejo dobiti celotnega vračila davka, razen če so davčni rezidenti. Zato si trenutno prizadevam, da bi to postala. Pri izvajanju postopka za pridobitev statusa davčnega rezidenta sem naletela na nekaj težav. Imela sem težave pri komuniciranju s Finančno upravo Republike Slovenije (FURS), saj ne znam slovenskega jezika.«

POMEMBNO: Za davčne namene ste lahko rezident le ene države. Če dvomite, se vprašajte, kje je središče vaših življenjskih interesov (kje ste zaposleni, kje je vaš bančni račun, pravice do socialne varnosti ipd.).

Če ste davčni nerezident …

Finančna uprava RS (FURS) pojasni, »če posameznik prebiva v Sloveniji krajši čas (manj kot šest mesecev), se praviloma ves čas bivanja šteje za nerezidenta Slovenije in hkrati ostane rezident države, kjer je predhodno delal ali živel«. Pri tem lahko »nerezidenti uveljavljajo ugodnosti mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka in premoženja za določen dohodek, če je pogodba sklenjena med Slovenijo in drugo državo pogodbenico (npr. znižanje, oprostitev in vračilo davka). Nerezidenti lahko uveljavljajo ugodnosti z vložitvijo enotnega zahtevka za uveljavljanje ugodnosti iz mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka.

V tem primeru bi Ana, ki ima urejeno začasno bivanje v Sloveniji, na FURS osebno ali preko storitve eDavki oddala »Potrdilo o plačanem davku v Republiki Sloveniji – eDavki# – Certificate of tax paid in the Republic of Slovenia, in ga nato predložila pristojni instituciji na Poljskem. Za predložitev dokumenta je potrebno imeti osebni dokument, davčno številko in izpolnjen obrazec s plačanimi davki v Sloveniji.

Za upravljanje storitve eDavki je potrebno imeti digitalin certifikat ali dostop do računa z uporabniškim imenom (davčna številka) in geslom. Glej tukaj.

V izogib administrativnim izzivom plačevanja davka tako v Sloveniji in na Poljskem se je Ana odločila postati davčna rezidentka v Sloveniji. Brez zapletov ni šlo, še največja ovira je bil jezik. Ana svetuje, da se »za pomoč obrnete na računovodjo ali osebo, ki zna slovensko. To lahko pripomore k lažjemu razumevanju situacije in postopanju po korakih, ki so potrebni za pridobitev statusa davčnega rezidenta«.

Kako urediti davčno rezidentstvo

FURS pojasni, da oseba »v primeru, da prebiva v Sloveniji več kot 183 dni v koledarskem letu, že izpolnjuje pogoj za rezidenta Slovenije. Pogoje za status rezidenta Slovenije lahko izpolni tudi že pred potekom obdobja šestih mesecev prisotnosti v Sloveniji, če v Sloveniji vzpostavi pomembnejše rezidenčne vezi (npr. običajno bivališče ali center življenjskih interesov).

V tem primeru si je treba urediti rezidentski status pri davčnem organu z vložitvijo vloge za ureditev rezidentstva, ki je lahko podana tudi v obliki izpolnjenega e-davki Vprašalnika: ugotovitev rezidentskega statusa – prihod v Republiko Slovenijo.«

FURS pojasni: »Tisti, ki prvič prihajajo v Slovenijo, morajo pred prvim prejemom obdavčljivega dohodka ali pred prvo pridobitvijo obdavčljivega premičnega in nepremičnega premoženja vložiti vlogo za vpis fizične osebe v davčni register (obrazec DR-02), na podlagi katere jim bo dodeljena slovenska davčna identifikacijska številka (za namene prejemanja dohodka v Sloveniji).« Več informacij o pogojih za vpis v davčni register najdete na spletnih straneh FURS.

 

Uporabne povezave


V besedilih za naslavljanje oseb vseh spolov uporabljamo enega od slovničnih spolov.

Nazaj na vrh