Udeležence bo najprej nagovoril Peter Buckingham, uveljavljeni mednarodni strokovnjak za razvoj občinstev iz britanskega svetovalnega podjetja SampoMedia (London, VB), ki se osredotoča na povezavo med ustvarjalnostjo in publiko. Govoril bo o novih načinih in strategijah vključevanja občinstva v času, zaznamovanem s hitrimi spremembami in digitalnim premikom.
Sledil bo pogovor s povabljenimi gosti, ki ga bo vodil Luka Piškorič, pobudnik iniciativ Coworking in Crowdfunding Slovenia ter soustanovitelj in vodja ustvarjalnega centra Poligon. V razpravi bodo sodelovali:
- Dragos Eduard Nemau, ustanovitelj nacionalnega združenja romunskih muzejev, muzejski strokovnjak in vodja nacionalnih in evropskih projektov, s pomočjo katerih je aktiviral nova področja dejavnosti v romunski muzeologiji – pripovedovanje zgodb, razvoj občinstva, kako naj deluje participativen muzej, pomen učnih stilov pri oblikovanju razstave ipd.
- Matjaž Farič, koreograf, režiser in umetniški vodja zavoda Flota (Murka Sobota in Ljubljana), ki zlasti v okviru mednarodne mreže Front@ sodobnega plesa že leta sistematično razvija aktivnosti, s katerimi promovira vrhunski sodobni ples na periferiji, spodbuja vključevanje in komunikacijo z občinstvom in si prizadeva doseči širok spekter občinstva.
- Sara Božanić, oblikovalka, strateginja, direktorica Inštituta za transmedijski dizajn (Ljubljana, Slovenija); verjame v pomen dobre vsebine in njenega nadgrajevanja ter potencial digitalnega sveta, ki občinstvu odpira nova vrata in omogoča nešteto možnosti oblikovanja vsebine.
- Eva Kesslová, izvršna direktorica orkestra BERG (Praga, Češka republika), ki si prizadeva za promocijo in popularizacijo sodobne glasbe in glasbe 20. st., tudi prek povezovanja s sodobnim plesom, gledališčem in vizualno umetnostjo in z izvedbami na nekonvencionalnih prizoriščih.
- Matevž Luzar (Ljubljana, Slovenija), priznani filmski režiser in scenarist mlajše generacije, ki je za svoje filme prejel številne domače in mednarodne nagrade; verjame v moč filma, da nagovarja gledalca in da nekaj od njega odnese; zaveda se pomena sodobne tehnologije, ki pa »ne sme biti religija, temveč orodje«.
- Petra Slatinšek, vodja mednarodno nagrajenega filmskovzgojnega programa za otroke in mlade Kinobalon, ki ga izvaja Kinodvor (Ljubljana, Slovenija), in članica odbora Evropskega združenja za otroški film (ECFA).
- Slaven Tolj, mednarodno priznani multimedijski umetnik in kurator, ustanovitelj Art Delavnice Lazareti v Dubrovniku (1988), trenutno direktor Muzeja moderne in sodobne umetnosti na Reki (HR). Verjame, da muzeji danes ne morejo biti zgolj varuhi kulturne dediščine. Muzeji bi se morali bolj posvečati izobraževanju, sodelovati s skupnostjo in na splošno biti bolj odprti in si prizadevati za sinergijo z drugimi akterji na področji kulture.
Konferenci v popoldanskem delu sledi še MEDIA seminar za strokovnjake s področja filma in AV sektorjev, kjer bo Peter Buckingham, nekdanji vodja oddelka distribucije in prikazovanja na vodilnih britanskih filmskih inštitucijah (Britanski filmski inštitut in Britanski filmski svet), priznani mednarodni svetovalec za razvoj občinstev in MAIA tutor, strokovni javnosti predstavil odnos med ustvarjalno idejo, realnostjo povpraševanja in vedenjem občinstev.
Cilj seminarja je ustvarjalcem avdiovizualnih vsebin predstaviti metode za identifikacijo občinstev in ustreznih platform za prikazovanje ter hkrati izpostaviti tri glavne značilnosti dobrega poslovnega modela: doseganje občinstva, njegovo vključevanje in izkušnje.
Na konferenci bo prisotna tudi predstavnica češke pisarne CED (Kultura), Magdalena Mullerova, ki bo na voljo za vse, ki iščete partnerje oz. vas zanima kulturni in ustvarjalni sektor v tej državi, ki – podobno kot Slovenija – zelo uspešno sodeluje v kulturnem programu EU.